Czy nawozy dolistne to dobre rozwiązanie dla hodowców roślin?

Uprawianie roślin wymaga dużych nakładów pracy. Każda plantacja jest bowiem narażona na szereg niekorzystnych czynników takich jak np. słaba jakość gleby. Dlatego w rolnictwie stosowane jest nawożenie za pomocą specjalnych środków. Jeden z jego popularnych rodzajów stanowią nawozy dolistne.

Dostarczanie składników przez liście

Istotne dla rośliny podczas wzrostu są niektóre składniki mineralne. Niestety wiele czynników środowiskowych takich jak np. susza może przyczyniać się do obniżenia jakości gleby. Z tego powodu każdy rolnik powinien wyposażyć się w specjalne preparaty nawożące. W tym przypadku popularna grupa środków to produkty umożliwiające dostarczanie potrzebnych roślinie składników przez jej liście. Nawozy dolistne charakteryzują się bowiem znacznie lepszym wchłanianiem związków niż inne produkty a do kupienia są na otorolny. Co więcej, tego typu wyroby są także w pełni bezpieczne dla zdrowia ludzi oraz środowiska naturalnego. 

nawozy dolistne

Uzupełnianie pierwiastków śladowych

Nie da się ukryć, że nawożenie dolistne jest skuteczną metodą zaopatrywania plantacji w substancje odżywcze. Niemniej należy pamiętać, że ten sposób najlepiej sprawdza się w przypadku konkretnych pierwiastków. Związkami, które skutecznie wchłoną się poprzez liście, będą m.in.:

  • bor,
  • żelazo,
  • mangan,
  • cynk, 
  • miedź.

Inne substancje takie jak np. azot, potas czy fosfor są bowiem pobierane przez rośliny jedynie za pomocą systemu korzeniowego. Wówczas dostarczanie składników odżywczych nawozami dolistnymi powinno być stosowane tylko doraźnie. Używanie preparatów dostarczających substancje bezpośrednio do liści stanowi zatem dobre rozwiązanie dla każdej plantacji. Warto jednak pamiętać o niektórych zasadach, ponieważ dzięki temu można zagwarantować swoim roślinom szybki i zdrowy wzrost.