Idealne donice do ogrodu – czyli jakie?

Wybierając donice do ogrodu, trzeba zastanowić się nad wieloma aspektami. Ważny jest nie tylko wygląd doniczki, ale to czy rośliny będą się w niej dobrze rozwijały. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając doniczki ogrodowe? 

Wielkość

Wybierając donice ogrodowe, nie ustalamy ich wielkości wyłącznie na podstawie tego, co nam się podoba. Bardzo ważne są wymagania roślin, które będą posadzone w donicach. 

Trzeba pamiętać, że rośliny wieloletnie muszą mieć więcej miejsca na korzenie. Ważna jest ilość ziemi, która chroni korzenie. Zbyt mało ziemi spowoduje, że roślina będzie szybko się przesuszała. Nie będzie również prawidłowej ochrony przed mrozami. 

Do dużej donicy można włożyć keramzyt, który ułatwi odprowadzanie nadmiaru wody. Warto również wyłożyć je grubą folią lub styropianem, który ochroni rośliny przed mrozem. Dotyczy to oczywiście roślin, które będą długo stały na zewnątrz. 

Kształt donicy

Mogłoby się wydawać, że kształt donicy ogrodowej nie ma większego znaczenia. Nic bardziej błędnego! Kwiaty, trawy i miniaturowe drzewka będą naprawdę pięknie się prezentowały w donicach, które mają kształty podkreślające naturalne piękno roślin. 

Rośliny, które są wysokie świetnie prezentują się w wysokich i smukłych donicach. Roślina i donica tworzą spójną całość. Warto jednak pamiętać, że wysoka donica podkreśli również kompozycję składającą się z roślin rosnących do góry i płożących. Dzięki wysokiej donicy rośliny rosnące do dołu będą mogły pokazać się w całej krasie. 

W nowoczesnych ogrodach sprawdzą się donice przypominające figury geometryczne. Najczęściej są one wykonane z betonu. Romby czy prostokąty z tworzywa sztucznego, które na dole mają ażurowe wycięcia będą również wyglądały niesamowicie. 

Bardzo interesująco wyglądają proste donice, które są podświetlane. Rośliny prezentują się w nich niesamowicie wieczorem. Światło rozchodzi się po całym ogrodzie. 

Bardzo popularne są donice okrągłe. Są one uniwersalne. Małe sprawdzą się do kwiatów kwitnących we wszystkich kolorach tęczy. W większych można posadzić juki czy trawy. 

Kolor

Wybierając donice nie można zapomnieć, że kolor jest podstawowym elementem, który w pierwszej kolejności będzie zwracał na siebie uwagę. 

Osoby, które boją się, że nie umieją prawidłowo dobrać barw powinny pozostać przy neutralnych donicach. Czarne i białe donice świetnie wyglądają w połączeniu z każdą rośliną. Proste donice nie będą narzucały swojego wyglądu. Na pierwszy plan zawsze będzie wychodziła roślina. I tak ma być! 

Wybierając donice trzeba obrać sobie klucz, którym należy kierować się przez cały czas. Donice mogą być spójne kolorystycznie z kafelkami na tarasie czy kolorem kostki na podjeździe. Warto również zwrócić uwagę na elewację domu. Do niej również warto dopasować barwę doniczek. 

Osoby, które lubią bawić się kolorem, mogą postawić na odważniejsze rozwiązanie. Kontrast ożywi każdą przestrzeń. 

Nie zależnie od klucza, którym właściciel domu będzie się posługiwał wybierając donice należy pamiętać, że najważniejsza jest konsekwencja. Mieszanie kolorów sprawdza się wyłącznie na dużych powierzchniach. W małym ogrodzie i na niewielkim tarasie nie zda to egzaminu.