Co warto wiedzieć o gaśnicach?

Istotne jest, aby w naszym otoczeniu czuć się bezpiecznie. Jednym z najbardziej renomowanych środków zapobiegawczych są gaśnice. Produkty te są niezwykle przydatne w przypadku pożaru i mogą uratować życie oraz chronić wartościowe mienie. Dlatego warto zrozumieć, jak działają gaśnice i jak prawidłowo z nich korzystać.

Czym jest gaśnica?

Gaśnica to urządzenie, które służy do gaszenia szeroko pojętego ognia. Składa się z cylindra z zaworem, którym da się regulować wypływ substancji gaśniczej, oraz dyszy, przez którą  substancja jest wyrzucana. Najczęściej używaną substancją gaśniczą jest proszek ABC, który działa na trzy podstawowe różne odmiany pożarów. Gaśnice są doceniane przede wszystkim za:

  • wysoką skuteczność;
  • łatwą obsługę;
  • relatywnie przystępną cenę.

Różne rodzaje gaśnic możesz zobaczyć na https://www.bhp-gabi.pl/k658,sprzet-ppoz-gasnice.html.

gaśnica

Jak działa gaśnica?

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak używać gaśnicy w przypadku wystąpienia niepożądanego pożaru. Pierwszym etapem jest sprawdzenie daty ważności gaśnicy. Należy regularnie kontrolować jej stan techniczny i wymieniać, jeżeli przekroczyła okres ważności. Innym ważnym aspektem jest umieszczenie gaśnicy w widocznym i łatwo dostępnym miejscu, aby w razie potrzeby można było szybko sięgnąć po niezbędną pomoc. Aby skutecznie użyć gaśnicy, należy pamiętać o kilku obligatoryjnych zasadach. Co najważniejsze, trzeba skierować strumień substancji gaśniczej dokładnie w to miejsce, w którym pali się ogień, a nie na same płomienie. Niezbędne jest także zachowanie bezpiecznej odległości od ognia i poruszanie się w kierunku przeciwnym do wiatru, aby nie narażać się na niechciane reperkusje.

Podczas gaszenia pożaru gaśnicą należy poruszać ją w sposób dynamiczny zamachowy, wykonując krótkie i żwawe ruchy z boku na bok. Jest to bardziej skuteczne niż trzymanie gaśnicy w jednym punkcie. Warto pamiętać, że gaśnica ma ograniczoną pojemność, więc nie można tracić czasu na próby, które nie przynoszą wymiernych korzyści. Jeśli pożar jest zbyt duży oraz nie można go skutecznie ugasić gaśnicą, należy natychmiast opuścić miejsce objęte ogniem i wezwać profesjonalnych fachowców.